آموزش, تکنولوژی

۸ نکته اساسی برای بهینه شدن عملکرد روتر

۸ نکته اساسی برای بهینه شدن عملکرد روتر

تا به حال برایتان پیش آمده که هنگام یک بازی آنلاین ناگهان اتصال شما قطع شود در حالی که به ظاهر همه چیز تحت کنترل بوده است. در ادامه مطلب یکی از مهمترین دلایل رخداد این شرایط در شبکه را بررسی می کنیم.

مقدمه

-چرا بهینه سازی شرایط روتر اهمیت دارد

بسیاری از کاربران شاید از میزان اهمیت روتر در شبکه آگاهی نداشته باشند اما جالب است بدانید اگر تا به امروز برای داشتن یک اتصال بسیار پرسرعت و مداوم بسیار هزینه کرده اید و اما همچنان با مسئله درگیر هستید ، شاید بتوان علت را در عملکرد روتر یافت. پس با خواندن این مقاله و انجام موارد توصیه شده مطمئن باشید تغییر چشمگیری در سرعت شبکه خود شاهد خواهید بود.

-چرا بهینه سازی روتر برای کاربران بازهای آنلاین بسیار مهم است

معمولا هم یکی از مواردی که اینترنت بسیار پرسرعت و بی عیب و نقصی نیاز دارد حوزه گیمینگ است. پس این موارد با اولویت بالاتری باید توسط کاربران حوزه بازی های آنلاین مورد توجه قرار گیرد. در واقع هنگام بازی آنلاین ، عملکرد روتر شما تاثیر بسیار چشمگیری دارد. و اگر روتر خوبی نداشته باشید، قطعا باعث اتلاف سرعت اتصال شما خواهد شد.

بسیاری راه چاره را در تهیه یک “روترهای گیمینگ” که با عنوان روترهای سریعتر از بقیه نمونه ها به بازار عرضه می شوند, میدانند. روترهای گیمینگ اینگونه معرفی می شوند که تجهیزاتی هستند , به طور خاص برای بهینه سازی تنظیمات شبکه و برای داشتن بهترین تجربه ممکن در بازی های آنلاین طراحی شده اند.

-آیا تهیه روتر گیمینگ برای کاربران بازی های آنلاین ضروری است

و البته در مقابل نیز عده ای معتقدند ضرورت تهیه یک روتر گیمینگ صرفا تبلیغات شرکت هایی است که میخواهند شما را متقاعد کنند روترهای بازی چیزی را ارائه می دهند که روترهای معمولی ارائه نمی دهند. در واقع این کارشناسان اعتقاد دارند روترهای گیمینگ امروزه ضروری نیستند و کافی است که ما یک روتر خوب را بهینه سازی کنیم.

همانطور که مشخص است ، اکثر روترهای مدرن ، حتی نمونه های پایه ، از ویژگی های لازم برای برگزاری یک بازی روان پشتیبانی می کنند. البته این بدان معنا نیست که شما باید به دنبال یک روتر فوق العاده ارزان باشید. در واقع یک مدل خیلی ارزان قیمت ممکن است مشخصات مناسبی روی کاغذ داشته باشد ، اما احتمالاً در زمان استفاده قابل اعتماد نبوده و دوام زیادی نخواهد داشت.

در هر صورت اگر پس از تمام بررسی ها ، به این جمع بندی رسیدید که بهترین تصمیم تهیه یک روتر گیمینگ است ، پس آن را تهیه کنید. اما بخاطر داشته باشید که وجود عنوان “برای گیم” بر یک روتر لزوماً باعث بهتر شدن آن نمی شود و همچنان می توانید یک روتر غیر گیمینگ و قابل قبول با مشخصات مناسب برای خود پیدا کنید.

با در نظر گرفتن همه این شرایط در زیر به مواردی از بهینه سازی یک روتر به منظور کسب حداکثر توان پهنای باند, را بررسی خواهیم کرد. 

 

یک نمونه روتر دو بانده – در ادامه و مقالات تکمیلی به اهمیت پشتیبانی روتر از دو باند می پردازیم

بررسی هشت نکته ضروری در بهینه سازی روتر

حال بیایید بررسی کنیم چگونه می توانید با استفاده از گزینه ها و ویژگی های زیر روتر خود را برای اجراهای سنگین بهینه کنید. با اعمال این موارد می توانید مشکلات شبکه را به حداقل برسانید ، عملکرد را به حداکثر رسانده و به طور مثال بازی های آنلاین را بدون مشکل و وقفه برگزار کنید.
 

۱- فعال کردن QoS در تنظیمات

۸ نکته اساسی برای بهینه شدن عملکرد روتر

کیفیت سرویس (Quality of Service) یک ویژگی روتر است که بسته های دیتا را برای دستگاه های خاص متصل, اولویت بندی میکند. این گزینه برای زمانی بیشتر به کار شما می آیند که چندین کاربر مختلف همزمان در شبکه وجود دارند و همه در حال انجام فعالیتهای فشرده شبکه هستند. 

فرض کنید ، اگر در خانه ای یک نفر به طور مثال در حال تماشای ویدئوی آنلاین 4K باشد در حالی که شخص دیگری در حال انجام تماس تصویری بوده و مقدار زیادی دیتا نیز در حال بارگیری است ، این شرایط باعث گرفتن بخش زیادی از پهنای باند می شود. حال در چنین شرایطی تصور کنید قصد دارید یک بازی آنلاین را همزمان انجام دهید، بالطبع پهنای باند زیادی برای شما باقی نمانده و به احتمال زیاد منجر به لگ در بازی شده و کارایی ضعیفی خواهید داشت.

با فعال کردن QoS ، می توانید کامپیوتر یا کنسول بازی خود را نسبت به سایر دستگاه های متصل و در حال استفاده از شبکه در اولویت قرار دهید. این مورد، روتر شما را مجبور می کند قبل از هر چیزی، ابتدا داده های بازی شما را مدیریت کند.

۲- ارجحیت دادن به استفاده از کابل در برابر وای فای

هنگام اجرای برنامه های سنگین در شبکه مانند بازی ، در صورت امکان ، همیشه باید اترنت(LAN) را به وای فای ترجیح دهید. البته این درست است که یک وای فای قوی معمولاً به اندازه کافی خوب و کار راه انداز است ، اما در هر صورت بخشی از سرعت فدای راحتیه وایرلس می گردد.

یک نکته مهم در همین زمینه این است که برای کسب حداکثر عملکرد (و البته برای آینده نگری)، باید از روتری با پورت های اترنت گیگابیت (Gigabit) استفاده کنید. البته با فرض اینکه اتصال شما بتواند این سرعت ها را ارائه دهد ، اترنت گیگابیتی می تواند تا 1000 مگابیت بر ثانیه (Mbps) سرعت را هندل کند.

-همچنین در نظر بگیرید اگر با سیستم مالتیپل بازی میکنید ، به دنبال روتری با پورت های متعدد باشید تا مجبور نباشید جداگانه سوئیچ هم خریداری کنید.

 

-اگر فاصله روتر و دستگاه زیاد باشد چه کار کنیم

موردی که زیاد پیش می آید اینکه گاهی  روتر شما از دستگاه بازی فاصله زیادی دارد و نمی توانید از طریق کابل اجرا کنید ، در این شرایط سعی کنید از آداپتورهای پاورلاین (Powerline) استفاده کنید. این وسیله به شما امکان می دهد داده های اینترنتی را از طریق پریزهای برق معمولی در خانه منتقل کنید. بدین شکل که به صورت جفت هستند , یکی را در نزدیکی روتر و دیگری را در کنار کنسول یا رایانه وصل کنید ، سپس از یک کابل اترنت برای اتصال آداپتورها به روتر و سیستم استفاده کنید. اگرچه به اندازه اترنت واقعی قابل اتکا نیستند ، اما راهی آسان برای عبور اترنت در بین اتاق ها است و همچنان بهتر از Wi-Fi می باشد.

۳- استفاده از استانداردهای مدرن Wi-Fi تا حد امکان.

حال چنانچه استفاده از اترنت امکان پذیر نبود پس بنابراین حتماً باید روتری تهیه کنید که از استانداردهای بی سیم حال حاضر پشتیبانی کند. حال ببینیم کدام موارد را باید مد نظر قرار دهیم.

در بیشتر روترها ، مقداری مانند AC2600 یا AX1500 مشاهده خواهید کرد که استاندارد مورد استفاده و حداکثر سرعت نظری آن را به شما می گوید.

نکته مهم اینکه  AC یا Wi-Fi 5 در روترهای سال ۲۰۲۰ رایج است. اما AX یا Wi-Fi 6 فعلا در حال تبدیل شدن به استاندارد جدید می باشد به طوری که دستگاه های سازگار با Wi-Fi 6 تا این لحظه به طور گسترده در دسترس نیستند و عملا بیشتر کنسول های فعلی از آن پشتیبانی نمی کنند.

بنابراین اگر به دنبال روتر جدید هستید ، خرید یک مدل Wi-Fi 6 برای آینده می تواند مناسب باشد ، اما Wi-Fi 5 هنوز هم مناسب است.

تقریباً تمام روترهای مدرن dual-band هستند، یعنی از هر دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز پشتیبانی می کند. شبکه های 5 گیگاهرتز از باند قدیمی یعنی 2.4 گیگاهرتز قابل اطمینان ترند ، اما در محدوده کوتاه تر یک نقطه ضعف دارند.

در نظر بگیرید که برخی از دستگاه های قدیمی فقط از Wi-Fi 2.4 گیگاهرتز پشتیبانی می کنند ، اما شما می توانید با استفاده از دستگاه های جدیدتر از 5 گیگاهرتز بهره ببرید و راه اندازی یک مدل دو باند حیاتی است. در مجموع اگر مجبورید از Wi-Fi برای بازی استفاده کنید ، وچنانچه سیستم شما از آن پشتیبانی می کند باند 5 گیگاهرتز توصیه می گردد.

نکته موثر دیگر فاصله است, در یک آپارتمان کوچک ، لازم نیست نگران محدوده باشید. اما در یک خانه بزرگ ، سعی کنید شرایط را طوری ترتیب دهید تا روتر از محل بازی شما بیش از یک اتاق دورتر نباشد.

۴- بهینه سازی کانال بی سیم خود

یکی از دلایل اصلی اجتناب از Wi-Fi به منظور اجرای برنامه های سنگین شبکه نظیر بازی این است که سیگنال های وای فای می توانند با یکدیگر تداخل کنند. در واقع وقتی سیگنال با تداخل روبرو می شود، اتفاقی که رخ میدهد این است که سیگنال نمی تواند به مقصد برسد و بالاجبار داده ها باید دوباره ارسال شود. حال زمانی که این با تداخل ها بیش از حد کافی رخ دهد ، تاخیر و از دست رفتن بسته افزایش می یابد و بالطبع بر روی اجرای بازی شما تاثیر منفی خود می گذارد.

یک نکته اساسی در مورد تداخل این است که در هر دو باند 2.4GHz و 5GHz می تواند رخ دهد ، اما هنگام استفاده از باند 2.4GHz این امر بسیار مرسوم تر است.

موردی که باید اشاره کرد. برای مثال در ایالات متحده باند 2.4 گیگاهرتز در فقط می تواند از 11 کانال  پخش شود درحالی که فقط سه کانال با هم تداخل دارند. از آنجا که باند 2.4 گیگاهرتز نزدیک به آن چیزی است که سایر دستگاه های خانگی معمول مانند مایکروویو و مانیتورهای کودک از آن استفاده می کنند ، ممکن است حتی از دستگاه های غیر Wi-Fi تداخل بگیرید.

در مقابل ، باند 5 گیگاهرتز 23 کانال غیر همپوشانی دارد. هرچه تعداد پخش در کانال بیشتر باشد ، ازدحام بیشتر است به این معنی که فضای بیشتری در شبکه های 5 گیگاهرتزی در فضاهای شلوغ فیزیکی وجود دارد.

۵-استفاده از ویژگی MU-MIMO در روتر

۸ نکته اساسی برای بهینه شدن عملکرد روتر

باید گفت که اگر شبکه شما به دستگاه های مختلفی سرویس می دهد پس ویژگی “چند کاربره با ورودی و خروجی چندگانه” (Multi-User, Multiple Input, Multiple Output) ، یک ویژگی بسیار مهم است. در واقع همانطور که در بالا ذکر شد از آنجایی که معمول است که چندین کاربر همزمان از پهنای باند استفاده کنند بنابراین بسیار محتمل است این همزمانی درست زمانی رخ دهد که شما در حال انجام یک کار سنگین برای شبکه نظیر یک بازی آنلاین هستید.

در این شرایط بدون قابلیت MU-MIMO ، روتر شما باید تک تک به دستگاه ها سرویس دهد ، که این مسئله می تواند سرعت کلی شبکه را برای شما کاهش دهد. حال با استفاده از MU-MIMO ، روتر چندین “شبکه کوچک” را ساماندهی می کند و به طور همزمان با هر دستگاه کار می کند. و در چنین شرایطی مشکلی برای سرعت شبکه بخاطر روتر پدید نمی آید.

۶- در نظر گرفتن CPU و RAM مناسب برای روتر نسبت به حجم کار

قدرت CPU و RAM از نکات مهم در هنگام انتخاب رایانه ها و تلفن همراه هستند ، اما احتمالاً برای روتر خود به چنین مسئله ای فکر نمی کنید. اما جال است بدانید اگرچه روترها مجبور نیستند برنامه هایی سنگینی مانند فتوشاپ را اجرا کنند ، اما باید حجم عظیمی از داده های شبکه را مرتباً هندل کنند.

بنابراین اگر پردازنده مرکزی روتر شما ضعیف باشد ، در واقع این احتمال وجود دارد که این روتر نتواند با نیاز سنگین شبکه مطابقت داشته باشد. بازی ها معمولاً کل داده ها را به تنهایی ارسال نمی کنند ، اما هنگامی که همزمان یک بار مداوم و سنگین از داده های پخش ویدئویی ، دانلود فایل ها ، تماسهای ویدیویی و سایر موارد از چندین دستگاه متصل را به آن تحمیل کنید ، یک روتر ضعیف تر ممکن است به شدت تحت فشار قرار گیرد.

البته اگر رایانه و موبایل هوشمند شما تنها دستگاههای موجود در شبکه هستند ، ممکن است بتوانید با یک روتر ارزانتر کار خود را بدون بروز هیچ مشکلی پیش ببرید. اما اگر چندین تبلت ، لپ تاپ ، موبایل ، تلویزیون های هوشمند و دیگر دستگاه های مختلف چیزنت (IoT) دارید ، بنابراین این همان جایی است که یک پردازنده سریع باید لازم میشود و قرار است که به کمک شما بیاید پس باید در اولویت قرار گیرد.

۷- مدیریت زمانبندی ریبوت های روتر

۸ نکته اساسی برای بهینه شدن عملکرد روتر

همه ما با این تجربه با دستگاه های مختلف روبرو شده ایم که زمانی که دیوایس ما دچار مشکلی می گردد که نمی توانیم به راحتی در لحظه آن را حل کنیم اولین کاری که برای رفع مشکل انجام میدهیم خاموش – روشن کردن دستگاه است. روتر نیز از این قاعده مستثنا نیست. این کار خصوصاً در روترهای قدیمی صادق است ، چرا که ظاهرا بدون هیچ دلیلی ناگهان ارتباطات را قطع می کنند و مسدود می شوند. و خب این تبدیل به یک دردسر می شود. به همین دلیل ، می توانید با اتوماتیک کردن زمانبندی ریستارت یک روتر ، بخشی از این دردسر را رفع کنید.

 

-اگر روتر ما از این قابلیت پشتیبانی نمی کرد چه کاری باید انجام داد

بعضی از روترها این قابلیت را در خود دارند. در غیر این حالت ، تغییر سیستم عامل روتر ممکن است این قابلیت را برایتان به ارمغان بیاورد. یا اینکه ، می توانید یک سوئیچ تایمر قابل برنامه ریزی برای روتر خود بخرید.

۸- استفاده از ویژگی UPnP

ویژگی UPnP یا Universal Plug and Play یک ویژگی مشترک در روترها است که روند انتقال پورت را برای شما ساده می کند. در غیر این صورت ، پروتکل های اینترنتی مختلف از طریق پورت های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که روتر شما برای تعیین ترافیک به هر دستگاه از آنها استفاده میکند.

اگر شرایط را برای اجرای یک بازی آنلاین در نظر بگیریم باید گفت که بازی های آنلاین از درگاه های مختلف بسیار زیادی استفاده می کنند. حال به طور مثال اگر در استفاده از چت صوتی در بازی خاصی مشکلی داشتید ، احتمالاً باید پورت روتر خود را هدایت کنید تا برای آن تعریف گردد که باید این ترافیک را از کجا ارسال کند.

این قابلیت به طور خودکار پورت ها را با توجه به نیاز دستگاه های مختلف در شبکه ، هدایت می کند. فعال کردن این کار موجب راحتی کار است ، چون دیگر از سر و کله زدن شما با درگاه ها مواقعی که می خواهید یک بازی آنلاین جدید انجام دهید جلوگیری می کند.

 

-یک نکته امنیتی مهم در مورد استفاده از UPnP

با این حال ، این نکته بسیار مهم را در نظر بگیرید که استفاده از UPnP یک خطر بالقوه امنیتی برای روتر شما خواهد بود، زیرا می تواند فعالیت های مخرب را به شبکه شما منتقل کند. بنابراین این شما هستید که باید تصمیم بگیرید آیا راحتی کار ارزش آن را دارد یا خیر.

۸ نکته اساسی برای بهینه شدن عملکرد روتر

ترجمه و بازنویسی: فرانسل

منبع: makeuseof

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.