آموزش, تجهیزات شبکه

مودم یا روتر

روتر بی سیم N300 زایکسل مدل NBG-418N

تفاوت مودم و روتر چیست؟

 
ضرورت خواندن این مطلب:

به دلایل زیادی که مهمترین آن شباهت شکل ظاهریست بسیاری از کاربران با قصد خرید یک مودم به اشتباه اقدام به خریداری یک روتر می کنند و در زمان استفاده متوجه می شوند که این وسیله کارایی دستگاه مودم را برای آنها ندارد.

بنابراین در این مطلب هدف شرح ساده ای از تفاوت این دو دستگاه است تا در فرایند انتخاب کالای مناسب به شما یاری برساند و برای آگاهی بیشتر به مقالات جامع تر در رابطه با مودم و روتر مراجعه فرمائید.

 

مودم:

به طور خلاصه مودم به دستگاهی گفته می شود که سیگنال های آنالوگ را به دیجیتال و یا بالعکس تبدیل میکند. در واقع این دستگاه داده های دریافت شده را تبدیل به داده های قابل استفاده برای تجهیزاتی نظیر لپ تاپ و موبایل میکند.

 

روتر:

وقتی محدوده فعالیت بین شبکه های مختلف باشد پس نیاز به مسیریابی وجود خواهد داشت و روتر همان دستگاهی میباشد که دیتای مودم را مابین این شبکه ها مسیریابی می کند و به این عمل به اصطلاح  Route کردن یا روتینگ می‌گویند.

 

 

آیا مودم و روتر را باید با هم خرید؟

برای پاسخ به این سوال که آیا مودم و روتر را با هم بخریم یا نه باید گفت این بستگی به نوع نیاز ما دارد. در واقع بدون فعالیت خارج از شبکه با یک محدوده و رنج IP ، به طور کلی نیازی به روتر نداریم.

اما همانطور که گفته شد زمانیکه محدوده فعالیت ما در میان شبکه های مختلف باشد بنابراین مسیریابی یک نیاز مبرم خواهد بود که باید توسط یک روتر انجام پذیرد.

اما نکته مهم این است اگر هدف دریافت اینترنت از یک شرکت ISP برای مصارف خانگی می باشد , از آنجا که در اکثر مودم های رایج مودم و روتر در یک دستگاه با هم تعبیه شده و اینچنین دستگاهی را مودم-روتر مینامند. با تهیه یک دستگاه مودم-روتر دیگر نیازی به تهیه یک مودم یا روتر مجزا ندارید. اما بخاطر بسپارید برخی از دستگاه ظاهری مشابه به مودم-روتر دارند اما این دستگاه ها در واقع تنها روتر هستند و بالطبع کارایی یک مودم-روتر را برای شما ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.